Advanced Search

Show simple item record

dc.contributor.authorGök, Saadet Gökçe
dc.contributor.authorKılınç, Kadir
dc.date2019-04-08
dc.date.accessioned2019-04-08T07:34:50Z
dc.date.available2019-04-08T07:34:50Z
dc.date.issued2015-12
dc.identifier.citationGçk, S.G. ve Kılınç, K. (2015). "Effect of Calcium Nitrate, Triethanolamine and Triisopropanolamine On Compressive Strength of Mortars". Kırklareli Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi, C. 1, S. 1, ss. 12-19.
dc.identifier.urihttps://hdl.handle.net/20.500.11857/698
dc.description.abstractChemical admixtures are used in concrete for various purposes such as water reducing, plasticizing, air entraining, bonding, viscosity modifying, colouring, corrosion inhibiting, permeability reducing, accelerating or retarding the initial setting time, and shrinkage reduc-ing. The use of chemical admixtures in concrete helps to improve workability of fresh con-crete and durability properties of hardened concrete as well as reducing the total cost of con-crete production. In this study, three different types of chemical raw materials (calcium nitrate, triethanolamine-TEA and triisopropanolamine-TIPA) were used in the production of chemical admixtures, which were used in mortars with two different cement compositions. 7-day and 28-day compressive strengths of mortars were determined and it was found that TIPA has the greatest effect on increasing the compressive strength within these three chemicals.
dc.description.abstractBetonda kimyasal katkılar; su azaltma, plastikleştirme, hava sürükleme, bağlama, viskozite düzenleme, renklendirme, korozyon önleme, geçirimlilik azaltma, priz hızlandırma ya da ge-ciktirme, rötre azaltma gibi çeşitli amaçlarla kullanılır. Betonda kimyasal katkı kullanımı taze betonda işlenebilirliği arttırmaya, sertleşmiş betonda dayanıklılık özelliklerini iyileştirmeye ve beton üretiminde toplam maliyeti azaltmaya yardımcı olur. Bu çalışmada üç çeşit kimyasal katkı hammaddesi (kalsiyum nitrat, TEA ve TİPA) kullanılmış ve elde edilen katkılar ile iki farklı bileşimdeki çimento kullanılarak harç üretilmiştir. Harçların 7 ve 28 günlük basınç da-yanımları belirlenmiş ve bu üç kimyasal arasında TİPA’nın basınç dayanımı arttırma üzerin-deki etkisinin en fazla olduğu görülmüştür.
dc.language.isoeng
dc.relation.ispartofKırklareli Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi
dc.rightsinfo:eu-repo/semantics/openAccess
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/us/*
dc.subjectAccelerating admixture
dc.subjectAntifreeze
dc.subjectChemical admixture
dc.subjectPriz Hızlandırıcı
dc.subjectAntifriz
dc.subjectKimyasal Katkı
dc.titleEffect of Calcium Nitrate, Triethanolamine and Triisopropanolamine On Compressive Strength of Mortars
dc.typearticle
dc.departmentFakülteler, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü
dc.relation.publicationcategory[Belirlenecek]


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

info:eu-repo/semantics/openAccess
Except where otherwise noted, this item's license is described as info:eu-repo/semantics/openAccess