Advanced Search

Show simple item record

dc.contributor.authorPajo, Aykut
dc.date2019-12
dc.date.accessioned2019-12-17T13:01:29Z
dc.date.available2019-12-17T13:01:29Z
dc.date.issued2017
dc.identifier.citationPajo, A. (2017). Türkiye'deki Cittaslow Kentleri ve 50.000 Kişilik Nüfus Kriteri. Electronic Journal of Vocational Colleges. 7(1), 25-31 ss.
dc.identifier.urihttps://dergipark.org.tr/en/download/article-file/390423
dc.identifier.urihttps://hdl.handle.net/20.500.11857/1151
dc.description.abstractGünümüzde insanlar büyük şehirlerde yaşamı olumsuz etkileyen çevre kirliliği, trafik, gürültü, kalabalık vb. uzaklaşmak ve daha doğal yaşanabilir yerler aramaktadırlar. Doğal ve huzurlu bir yaşam arayışında olan insanlar için özgün yapısı, temiz coğrafyası, bozulmamış tarihi ve doğal güzellikleri ile Cittaslow kentleri bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Cittaslow kentlerinin çekici tarafları pek çok insanın buralara göç etmesi, yaşam alanı olarak buraları seçme ihtimalini doğurmaktadır. Böylesi bir göç ise Cittaslow olma kriterlerinden olan 50.000 kişilik sınırın aşılması ve Cittaslow kimliğinin kaybedilmesi tehdidini akla getirmektedir. Türkiye de ki Cittaslow Kentleri ile sınırlandırılmış bu çalışmada ilgili kentlerin göç alıp almadığı ve üst sınır olan 50.000 kişilik nüfusu aşıp aşmadığı incelenmiştir. Çalışmada öncelikle göç kavramı üzerinde durulmuş, Türkiye de ki göç hareketi ve sebepleri, olumlu ve olumsuz taraflarına değinilmiş, Türkiye de ki Cittaslow Kentleri tanıtılmış, Cittaslow Kentlerimizin Cittaslow olmadan önceki yıldan başlayarak günümüze kadar ki nüfus sayıları incelenmiştir. Sonuç kısmında ise Cittaslow Kentlerimizin göç alıp almadığı tespit edilmiş ve 50.000 kişilik sınıra yaklaşan kentlere çözüm için öneriler getirilmiştir.
dc.description.abstractNowadays, people move away environmental pollution, traffic, noise, crowd, etc. in big cities that affect their lifes negatively and they look for more natural places to live. For people who are looking for a natural and peaceful life, the city of Cittaslow is emerging as an alternative with its unique structure, clean geography, unspoiled history and natural beauties. The attractive sides of the Cittaslow cities have the possibility of many people to migrate here, choosing to live here as a living space. Such an immigration reminds that the overcome the limit of 50,000 people, which is the criteria of being a Cittaslow, and the threat of the loss of Cittaslow identity. This study, which is limited to Cittaslow Cities in Turkey, examines whether the cities in question get migrated and exceeded the upper limit of 50,000 people or not. Firstly, the concept of immigration was emphasized in the study, the immigration movements and reasons of Turkey, their positive and negative aspects were mentioned, Cittaslow Cities in Turkey were introduced and Cittaslow Cities’ populations were examined starting from the year before they became Cittaslow. In the conclusion part, it is determined that whether Cittaslow Cities have received immigration or not and solutions are suggested to the cities whose population is approaching to 50.000 people limit.
dc.language.isotur
dc.relation.ispartofElectronic Journal of Vocational Colleges
dc.rightsinfo:eu-repo/semantics/openAccess
dc.subjectYavaş Şehir
dc.subjectYavaş Yemek
dc.subjectGöç
dc.subjectNüfus Artışı
dc.subjectSürdürülebilirlik
dc.subjectCittaslow
dc.subjectSlow Food
dc.subjectMigration
dc.subjectIncrease in Population
dc.subjectSustainability
dc.titleTürkiye'deki Cittaslow Kentleri ve 50.000 Kişilik Nüfus Kriteri
dc.typearticle
dc.departmentMeslek Yüksekokulları, Pınarhisar Meslek Yüksekokulu, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü
dc.relation.publicationcategoryMakale - Ulusal Hakemli Dergi - Kurum Öğretim Elemanı
dc.institutionauthorPajo, Aykut


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record