Advanced Search

Show simple item record

dc.contributor.authorPajo, Aykut
dc.contributor.authorUğurlu, Kaplan
dc.date2019-11-08
dc.date.accessioned2019-11-08T15:42:56Z
dc.date.available2019-11-08T15:42:56Z
dc.date.issued2015
dc.identifier.citationPajo, A. ve Uğurlu,K. (2015). Cittaslow Kentleri İçin Slow Food Çalışmalarının Önemi, Electronic Journal of Vocational Colleges, 65-73 ss.
dc.identifier.urihttps://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/715317
dc.identifier.urihttps://hdl.handle.net/20.500.11857/1104
dc.description.abstractGloballeşen dünyamızda birçok kent birbirini taklit etmektedir. Giderek daha da bir birine benzeyen kentler, yaşam tarzları, yemek kültürü, giyim tarzları vb. neticesinde kentlerin özgün yapıları kaybolmaktadır. Cittaslow kentlerin aynılaşmasına ve özgün yapılarının kaybolmasına karşı bir tepki hareketi olarak karşımıza çıkmaktadır. Cittaslow hareketi Slow Food hareketinin devamı niteliğindedir. Slow Food iyi, temiz ve adil gıda felsefesini savunmaktadır. Yerel üretim ve yerel tüketim sayesinde gelecek kuşaklara aktarılacak mutfak kültüründeki özgünlük devam edecek, yerel değerler kaybolmadan gelecek kuşaklara aktarılabilecektir. Bu çalışmada Slow Food, Cittaslow kavramları, Cittaslow kentlerinin Slow Food faaliyetleri ve bu faaliyetlerin Cittaslow olmadaki önemi üzerinde durulmuş, Türkiye ve Dünyadan örnekler verilmiştir. Cittaslow yerel yönetimlerinin yapabilecekleri Slow Food faaliyetleri ve sürdürülebilirliği konusunda çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
dc.description.abstractMany cities are imitating each other in our globalizing world. Cities’ authentic structures are disappearing as a result of the cities’, lifestyles’, food cultures’, dressing cultures’ etc. becoming more and more alike. We see Cittaslow as a reaction movement to cities’ becoming alike and their disappearing authentic structures. Cittaslow movement is the contuniation of Slow Food movement. Slow Food defends the philosophy of good, clean and fair nutrition. The authenticity of cuisine will be handed on thanks to local production and local consumption without losing local values. In this study, Slow Food and Cittaslow concepts, Cittaslow cities’ Slow Food activities and the importance of these activities to become a Cittaslow are emphasized and examples are given from Turkey and the world. Solutions are suggested to Slow food activities and their sustainability that can be carried out by Cittaslow local administrations.
dc.language.isotur
dc.relation.ispartofElectronic Journal of Vocational Colleges
dc.rightsinfo:eu-repo/semantics/openAccess
dc.subjectYavaş Şehir
dc.subjectYavaş Yemek
dc.subjectSürdürülebilirlik
dc.subjectCittaslow
dc.subjectSlow Food
dc.subjectSustainability
dc.titleCittaslow Kentleri İçin Slow Food Çalışmalarının Önemi
dc.title.alternativeImportance of Slow Study Work for Cittaslow Cities
dc.typearticle
dc.departmentMeslek Yüksekokulları, Pınarhisar Meslek Yüksekokulu, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü
dc.departmentFakülteler, Turizm Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü
dc.relation.publicationcategoryMakale - Ulusal Hakemli Dergi - Kurum Öğretim Elemanı


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record